FAQ

O Neweconomy
Skąd wziął się pomysł na Neweconomy?
Wyszliśmy z założenia, że na rynku kapitałowym brakuje obecnie narzędzi i źródeł finansowania spółek w początkowej fazie rozwoju. Zdane są one na finansowanie własne lub na nieprzyjazny procesowi innowacji system finansowania instytucjonalnego. Nie ma też właściwej wyceny ryzyka, co wymusza formalny proces planowania. Małe spółki muszą przedstawiać szczegółowe wyniki sprzedaży i przychodów na następne kilka lat, stany zatrudnienia czy analizy rynku na archaicznych XX wiecznych wzorach biznes planów. Chcieliśmy to zmienić.
Co wyróżnia Neweconomy?
Nasz portal wychodzi naprzeciw potrzebom zarówno inwestorów, jak i przedsiębiorców, tworząc pierwszą w pełni zintegrowaną platformę umożliwiającą zarówno finansowanie społecznościowe w formie crowdfundingu udziałowego, jak również rzetelną ocenę spółki opartą o wypracowane algorytmy.
Dla kogo jest Neweconomy?
Neweconomy to przede wszystkim miejsce dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, dla osób chcących wesprzeć dobrze zapowiadający się pomysł lub kupić w przedsprzedaży produkt, jeszcze w formie prototypu. Wierzymy, że taka platforma doskonale zafunkcjonuje na polskim rynku innowacji.
Jak działa Neweconomy?
Lubimy o sobie myśleć, jak o hybrydzie pomiędzy modelami Patronite, Kickstartera i swoistego akceleratora startupów. Przedsiębiorca będzie mógł założyć u nas konto, podzielić się swoją wizją, określi wymagane progi finansowania w kontekście pozyskania udziałów. Dodatkowo mechanizmy analityczne zaczerpnięte z Patronite, umożliwią w dłuższej perspektywie zadbanie jak społeczność reaguje na dany pomysł inwestycyjny i jaki jest jego odbiór.
Czy jesteśmy pierwszym takim portalem na rynku?
Wiemy, że istnieje kilka takich podmiotów – są bardziej lub mniej zaawansowane. Jednak platformy, która w tak całościowy sposób łączy ocenę, razem z możliwością inwestowania nie było.
Kogo poszukujemy?
W naszym przekonaniu spółki to przedsiębiorcy, za którymi kryje się ich wizja świata i ich pomysły. Szukamy dla nich partnerów biznesowych – udziałowców, klientów, entuzjastów.
Od kiedy działamy w Polsce?
Platforma ruszyła w czerwcu 2019 roku.
Czy planujemy ekspansję zagraniczną?
Na chwilę obecną 100% naszej uwagi skierowane jest na rynek polski i to tu chcemy rozwijać śmiałe pomysł związane z finansowaniem społecznościowym.
Jaką rolę w projekcie ma Patronite?
Z Patronite łączy nas przede wszystkim wspólnota wartości i celów. Rozumiemy, jak ważne są relacje między ludźmi oraz między ideami, chcemy wspierać rozwój innowacji w Polsce i łączyć ludzi z interesującymi projektami. Patronite wspiera nas również swoją wiedzą oraz know-how dotyczącym budowy portali związanych ze wspieraniem społeczności.
Czym jest crowdfunding hybrydowy?
To połączenie klasycznych mechanizmów finansowania społecznościowego, miejsce inwestycji dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Przedmiotem inwestycji są spółki i ludzie tworzący przedsiębiorstwa będące na początkowej fazie rozwoju. To miejsce dla tych, którzy zdają sobie sprawę z ryzyka, ale także z potencjału drzemiącego w innowacjach pochodzących z Polski.
 
Dla przedsiębiorców
FAQ dla przedsiębiorców szukających wsparcia finansowego, partnerów biznesowych oraz nowych metod sprzedaży. Dla firm, które chcą pokazać światu swój unikatowy produkt.
Kto może wystawić swój projekt na Neweconomy.pl?
Platforma przeznaczona jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, szukających metody na pozyskanie dofinansowania swojej działalności, w formie dotacji czy też przedsprzedaży swoich produktów. Dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest również poszukiwanie za pomocą portalu inwestorów.
- Jeżeli chcesz sprzedawać produkty w przedsprzedaży czy też pozyskiwać dofinansowanie w postaci jednorazowych wpłat od swojej społeczności, możesz być osobą prywatną, osobą prowadzącą działalność gospodarczą lub spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Jeżeli jednak poszukujesz inwestorów w zamian za udziały, musisz być spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, bądź zadeklarować, że w momencie realizacji projektu (tj. kampanii prowadzonej na Neweconomy zakończonej sukcesem) założysz taką spółkę.
Ideą Neweconomy jest sprzyjanie powstawianiu projektów na najwcześniejszym stadium. Jeżeli jesteś osobą przedsiębiorczą, która szuka wsparcia, lub przyszłych udziałowców, możesz już dziś utworzyć swój projekt. Wspierający lub przyszli udziałowcy wpłacają środki na konto Tpay zarządzane przez Neweconomy, a pieniądze trafiają do przedsiębiorcy dopiero po założeniu spółki.
Kto może wspierać projekty na Neweconomy.pl
Każdy, kto ukończył 18 lat. Produkty i usługi wystawione na Neweconomy.pl można nabywać dla siebie lub jako prezent. Jednak każdorazowo w musimy znać tzw. beneficjenta rzeczywistego. Czyli osobę, któ®a na końcu skorzysta z produktów lub usług umieszczonych przez przedsiębiorców na naszym portalu.
Czy osoby fizyczne i prowadzące jednoosobową działalność mogą zgłaszać projekty?
Tak. Ideą Neweconomy jest sprzyjanie powstawianiu projektów na najwcześniejszym stadium. Jeżeli jesteś osobą przedsiębiorczą, która szuka wsparcia, lub przyszłych udziałowców, możesz już dziś utworzyć swój projekt. Wspierający lub przyszli udziałowcy wpłacają środki na konto Tpay zarządzane przez Neweconomy, a pieniądze trafiają do przedsiębiorcy dopiero po założeniu spółki.
Dla wspierających
FAQ dla osób wspierających spółki prezentowane na platformie Neweconomy.
Chcę zostać inwestorem z czym to się wiąże?
Przede wszystkim prosimy abyś przed inwestycją dobrze się zastanowił. Inwestowanie w młode firmy, nawet te obiecujące wiąże się dużym ryzykiem. Według danych 8/10 firm nie przetrwa nawet 3 lat. Dlatego nigdy nie inwestuj pieniędzy, które obawiasz się stracić. Jeśli jednak podjąłeś decyzje o zainwestowaniu w daną spółkę pozwól, że zapoznamy cię z kilkoma ważnymi informacjami:
- Na platformie nie wymienia się udziałów, platforma stanowi miejsce, gdzie młode spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poszukują inwestorów w zamian za określoną w parametrach projektu liczbę udziałów.
- Udziały przekazywane są po zakończeniu zbiórki, podczas spotkania z notariuszem, twórcami spółki i Tobą. Aby fizycznie objąć udziały musisz zrobić to na spotkaniu, na które stawisz się osobiście. Jeżeli chcesz to załatwisz zdalnie wyślemy do Ciebie pełnomocnictwo.
- Część osób oferuje udziały w spółkach, które założą, kiedy zbiórka okaże się sukcesem. Do czasu utworzenia spółki pieniądze przechowywane są na rachunku Tpay (nasz operator płatności). W momencie, kiedy projekt nie zbierze wymaganej kwoty, pieniądze wrócą do Ciebie.
Chcę kupić produkty w przedsprzedaży z czym to się wiąże?
Cześć zarejestrowanych na Neweconomy spółek lub osób oferuje przedsprzedaż swojego produktu. Cześć z nich oferowane są przed ich faktycznym wytworzeniem, dzięki czemu nowe przedsiębiorstwo jest w stanie zrealizować proces produkcji. Jeżeli zdecydujesz się na zakup takich produktów pamiętaj, że nie ma gwarancji, że te produkty zostaną Ci dostarczone. Może zdarzyć się, że przedsiębiorca zbyt optymistycznie podszedł do wyceny, nie podołał realizacji zamówień itp. Wybieraj tylko takie produkty, które naprawdę Cię fascynują, koniecznie sprawdź historię zespołu u nas lub w sieci.
Chcę przekazać bezinteresowne wsparcie
Super! Dla człowieka rozwijającego swoją pasję i zamieniającego ją w prężnie działające przedsiębiorstwo liczy się każdy grosz, każde słowo wsparcia, a nawet podzielenie się informacją na sieciach społecznościowych. Twoje wsparcie zostanie odnotowane na koncie zarejestrowanego na platformie przedsiębiorcy. Dotacja może być bezinteresowna, ale może wiązać się z symboliczną nagrodą np. tytułem wirtualnego ambasadora marki, gadżetem czy też dołączeniem do prywatnej grupy projektowej skupionej wokół marki.
Czy korzystanie z Neweconomy.pl wiąże się z jakimiś opłatami?
Nie, zarówno rejestracja, jak i późniejsza obsługa techniczna oraz korzystanie z serwisu są całkowicie bezpłatne. Nie ma żadnych ukrytych opłat za użytkowanie konta.
Neweconomy pobiera jednak niewielką prowizję od Twoich wpłat bezpośrednio od przedsiębiorcy, który te wpłaty otrzyma (po kampanii zakończonej sukcesem).
Dlaczego muszę podać tyle danych personalnych?
Po pierwsze Twoje dane przechowywane są z wykorzystywaniem systemów informatycznych, gwarantujących wysoki poziom bezpieczeństwa. Dbamy o użytkowników i poświęcamy sporo uwagi temu aspektowi funkcjonowania serwisu. Po drugie, zgodnie z RODO (prosimy zobacz naszą politykę zarządzania danymi osobowymi) zawsze masz prawo usunąć swoje dane. Po trzecie Twoje dane potrzebne są dlatego, że staramy się zapewnić wysoki poziom transparencji w kontaktach między przedsiębiorcami, a wspierającymi. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się pieniądze pojawiają się regulacje związane m.in. z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy. Dbając o Twoje bezpieczeństwo i działając zgodnie z obowiązującym prawem, potrzebujemy pobrać od Ciebie więcej danych zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz zakupić udziały.