Paweł Deląg


Film od zawsze był w moim życiu. Od dziecka. Uwielbiałem zapadające ciemności w kinie i chwile, kiedy rozpoczynał się seans. Czekałem na pierwsze kadry filmu z dreszczem podniecenia i gotowy na wielką przygodę. Pierwsze filmy, które zobaczyłem w życiu na wielkim ekranie szczególnie mocno zapadły mi w pamięć i są ze mną do dziś”. 
Paweł Deląg

Edyta Podkulska


Chcę pokazać młodemu pokoleniu te wartości, filmy, legendy, które przybliżą im korzenie polskiego charakteru i charyzmy. Stworzą pomost pomiędzy dużym bohaterem – legendą i tym małym, który jest w każdym z nas. W sposób, który jest ceniony przez to pokolenie – piękny, codzienny, użytkowy, ekologiczny, bliski sercu! A w niedalekiej przyszłości chcę na tych filarach tworzyć sztukę generatywną”.  Edyta Podkulska

Czym jest Polska Kulturalna

Polska Kulturalna opowiada o wspaniałych artystach, ale i niezwykłych ludziach, których koleje losu były pełne dramatycznych zwrotów, których często już pośród nas nie ma, ale pozostali wiecznie żywi w kreowanych przez siebie rolach. Także dzisiaj, poznając ich życie i twórczość, możemy czerpać inspirację, korzystać z doświadczenia życiowego czy przemyśleń. I dzięki temu możemy znaleźć się bliżej prawdy i piękna – bo właśnie te wartości stanowią o tym, iż ktoś staje się legendą i ikoną.

Zaprosiliśmy do współpracy młode pokolenie aktorów, którzy zaczynają przygodę z zawodem. Są to między innymi Kasia Zawadzka, Kamila Kamińska, Mateusz Banasiuk, Michał Mikołajczak, Michał Meyer. Każdy z nich wybrał Gwiazdę, która jest najbliższa jego sercu. I tak możecie zobaczyć naszych Ambasadorów w t-shirtach z wizerunkiem kultowych gwiazd polskiego filmu. Przybliżają oni charakterystykę danej postaci oraz wartości, jakie ta legenda ze sobą niesie. Wierzymy, że każdy, kto kupi nasz t-shirt, mocniej zainteresuje się wybraną postacią.


wspieraJ

O t-shirtAch

Nasze t-shirty są ponadczasowe nie tylko w kontekście modowym, ale przede wszystkim kultowych postaci, które ukazują. W pierwszej kolekcji mamy t-shirty z wizerunkiem Daniela Olbrychskiego z „Pana Wołodyjowskiego”, Anny Dymnej, Zbigniewa Cybulskiego, Małgorzaty Braunek z „Polowania na muchy” oraz Poli Negri.

Do każdego t-shirtu dołączona jest charakterystyka danej postaci oraz lista wartości, które ta legenda ze sobą niesie. Anna Dymna i Daniel Olbrychski już zadeklarowali, że mocno włączą się w promocję projektu i chętnie wejdą w dialog z młodszymi od siebie kolegami.

Nasze produkty można znaleźć w sieciach butików LOUVE oraz na platformie modowej OSNOVA. T-shirty będzie można również nabyć podczas wydarzeń filmowych, muzycznych i innych. Część dochodu ze sprzedaży t-shirtów wesprze Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Inicjatywa dotyczy więc nie tylko promocji polskich artystów, ale i działalności charytatywnej, do której poprzez zakup produktów Polski Kulturalnej można się przyłączyć. Początkowy nakład to 1000 szt., ale coś czujemy, że będzie to za mało! Oferta t-shirtów wkrótce zostanie uzupełniana o kolejne postaci.

Wspieramy również polską gospodarkę, ekologię i opowiadamy się przeciw zatrudnianiu dzieci w przemyśle tekstylnym. Dlatego nasze t-shirty szyte są w Pabianicach i wykonane zostały z wysokiej jakości bawełny organicznej, również produkowanej lokalnie. Zapakowane są w ekologiczną kopertę. Na każdym t-shircie znajdziesz przesłanie „Zaleca się nosić z czułością” od Anny Dymnej.

Na co zbieramy

Aby nas wesprzeć, kup t-shirt z kolekcji Polska Kulturalna z wizerunkiem ulubionego aktora lub wspomóż rozwój projektu dowolną kwotą. Chcemy zebrać 100 tys. zł na promocję naszego projektu. Suma ta pozwoli nam zaprezentować się na festiwalach filmowych, takich jak Warszawski Festiwal Filmowy, Camerimage, Nowe Horyzonty czy też Zoom Festiwal. Zorganizujemy na nich przestrzeń do spotkań i rozmów z legendami kina.


W naszą inicjatywę zaangażowane są osoby, którym polska kultura nie jest obojętna i którzy nie pozwolą odejść w zapomnienie znakomitym artystom. Dołącz do nas! Będziemy zaszczyceni, jeżeli zdecydujesz się założyć nasz t-shirt i obiecujemy, że część dochodu ze sprzedaży przeznaczymy na działalność charytatywną, wspierającą projekty prowadzone przez artystów. Będziemy również wdzięczni za każde finansowe wsparcie, które przyczyni się do szerzenia naszej idei i pomoże nam ją promować.

Ale nasze ambicje sięgają dalej. W kolejnym etapie chcemy doprowadzić do dialogu młodych aktorów z tymi bardziej doświadczonymi, wykorzystując przy tym projekcie VR, wskrzesić stare i zapomniane już kina w Polsce, a nawet zorganizować własny festiwal filmowy!Co oferujemy

Każda kwota wsparcia przyczyni się do realizacji naszych celów, a dodatkowo dla Ciebie oferujemy:

50 zł wyślemy Ci mailowe podziękowanie
100 zł dostaniesz zaproszenie do zamkniętej grupy dyskusyjnej na Facebooku
300 zł wyślemy Ci autograf aktora lub ambasadora na pocztówce
1 000 zł wyślemy Ci kolekcjonerski t-shirt z autografem gwiazdy
5 000 zł wyślemy imienne nagranie z podziękowaniem za włączenie się w projekt Polska Kulturalna
10 000 zł dostaniesz zaproszenie na kolację z Pawłem Delągiem w Warszawie (limitowane 2)
30 000 zł dostaniesz zaproszenie na imprezę październikową dla 5 osób, gdzie będziecie mieć okazję porozmawiać z gwiazdami i ambasadorami oraz poznać ludzi z branży filmowej i spotkać się z mediami.

 

wESPRZYJ

 

Patronaty

Projekt został objęty honorowym patronatem przez Filmotekę Narodową, która jest jednocześnie partnerem projektu.Nasze Plany

Sprzedaż t-shirtów to pierwszy krok. Przede wszystkim chcemy łączyć pokolenia i organizować liczne spotkania z legendami kina. Chcemy rozmawiać o filmach, aktorstwie, jak również opowiadać historie o aktorach. Wierzymy, że obie strony mogą się od siebie wiele nauczyć. Osoby, które nas wesprą, zaprosimy do do dyskusji online, na zamkniętej grupie na Facebooku.

Aby zainteresować naszą ideą młode pokolenie, nie tylko to aktorskie, musimy iść z duchem czasów. Chcemy połączyć kulturę, świat legend z nowymi technologiami. Kto powiedział, że mamy zamykać się tylko na przeszłość? Co byście powiedzieli, jak byśmy przenieśli kultowe sceny z polskich filmów do świata wirtualnej rzeczywistości, w której młodzi aktorzy wcieliliby się w wybitne postacie i odegrali sławne sceny? 

Nasz projekt promowany będzie na wielu festiwalach filmowych, ale marzy nam się organizacja własnego. Festiwalu starych filmów, w małych kinach studyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Wierzymy, że dzięki temu uda nam się wskrzesić na nowo te miejsca, gdzie atmosfera była wyjątkowa i jest niemożliwa do odwzorowania w wielkich multipleksach.

Fundacja

Niektórym wybitnym aktorom dawnego pokolenia nie wiedzie się dziś najlepiej. Niektórzy żyją w skrajnych warunkach. Dawniej aktorzy nie mieli takich możliwość jak współcześnie, ich praca zwykle była nisko wynagradzana, a tylko część osiągnęła tzw. sukces. Aktorzy ci żyli w innych czasach, bez Facebooka, Instagrama i całego influencingu. Nie reklamowali produktów, nie bywali na „ściankach”, nie zarabiali, sprzedając swoje historie prasie. Grali w filmach lub na deskach teatrów (często za symboliczne wynagrodzenie), bo kochali to i wierzyli, że jest to wyższy cel. Niektórzy rezygnowali z kariery za granicą, aby grać dla polskiej publiczności. Artyści ci dbali o nas, czuli odpowiedzialność za przyszłe pokolenie i robili, co w swojej mocy, abyśmy mogli czerpać z ich pracy.

Odwiedziliśmy Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie i część z dochodów ze sprzedaży t-shirtów będzie przeznaczona na wsparcie tej instytucji. Wspierać będziemy również znaną wszystkim Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Planujemy również przygotowanie serii filmów i spotów, przybliżymy historię każdej postaci, pokażemy talent i zmierzymy się z komercjalizacją współczesnych czasów.

Założyciele Polski Kulturalnej

  • Edyta Podkulska
  • Paweł Deląg

Edyta Podkulska

Wizjonerka, trendsetterka, a zarazem bizneswoman aktywna w kilku niezależnych obszarach biznesowych. Wieloletnia Dyrektor Generalna obiektów: Hotel Rzeszów, Hotel Metropolitan, Hotel Forum, Hotel Victoria w Lublinie. Współwłaścicielka Restauracji Radość w Rzeszowie. Równolegle obecna jest w branży modowej jako założycielka i kreatorka marki LOUVE, sieci butików promujących polskich projektantów pod tą samą nazwą oraz platformy modowej Osnova, której celem jest m.in współpraca i międzynarodowy rozwój projektantów i marek nalężących do Klastra Mody Polskiej Osnova. Realizuje również cele globalne związane z Fundacją Osnova zwalczającą wykorzystywanie dzieci w przemyśle tekstylnym oraz wspierającą młode talenty w rozwoju zawodowym w branży modowej.

Edyta z wielkim zaangażowaniem i determinacją skutecznie realizuje najbardziej śmiałe projekty, tworzy piękne emocje, miejsca i kreacje, a swoim przykładem pragnie inspirować inne kobiety. Jest osobą wrażliwą na potrzebujących, których wspierała jako założycielka Fundacji Róża i organizatorka balów charytatywnych, m.in. na rzecz podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Obecnie zamiłowanie do polskiej kultury i dziedzictwa artystycznego przekuwa w wyjątkowy projekt Polska Kulturalna, wspierany przez polskie instytucje, m.in. Filmotekę Narodową.

 

Paweł Deląg

Aktor, reżyser i producent. Artysta pracujący w różnych obszarach kulturowych Europy. Niemal 25 lat kariery aktorskiej w kraju i zagranicą zaowocowało ponad 120 rolami filmowymi, serialowymi i teatralnymi. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami: Andrzejem Żuławskim, Jerzym Kawalerowiczem, Krystianem Lupą, Peterem Kassovitzem, Johnym Strasbergiem, Andriejem Kravchukem, Jerzym Gruzą.

W ostatnich latach coraz bardziej angażuje się w działalność produkcyjną („Wszystko albo nic”, „Weronika”, „Find Friend”). Zadebiutował też jako reżyser obrazem „Zrodzeni do Szabli”. Ma też na swoim koncie filmy krótkometrażowe.

Głęboko zaangażowany w działalność proekologiczną, z jego inicjatywy powstały dwa filmy „PM 2.5 – wielokrotnie nagrodzony na międzynarodowych festiwalach oraz „Piękna robota”, oba dotykają problemu smogu w Polsce.

W samym centrum uwagi Pawła jednak zawsze pozostaje Człowiek. I ta pasja do ludzi, kina, literatury, muzyki i malarstwa zaowocowała powstaniem projektu Polska Kulturalna.

 

Forum

GENIALNA SPRAWA
05.09.2019 19:15
Odpowiedzi: 0